Yönetim

YAHYA KİĞILI - Yönetim Kurulu Başkanı
Yönetim

Ahmet Yahya Kiğılı, İstanbul Alman Lisesi’ndeki eğitiminin ardından 1937 yılında Sultanhamam’da tekstil üzerine kurulmuş olan Fahri ve Avni Kiğılı Kollektif Şirketi’nin yönetimini üstlenerek 1961’de iş hayatına atıldı.

Tekstil sektöründe faaliyetlerine devam ederken, 1969 yılında Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurarak farklı bir sektöre giriş yaptı. Ahmet Yahya Kiğılı’nın üretim ve ihracat odaklı yönetim anlayışı; beş ülkede 13 fabrikada üretim ve 77 ülkeye ihracat yapan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi ağaç bazlı panel sektörünün öncüleri arasına taşıdı.

Ahmet Yahya Kiğılı, 1987 yılında Hayat Kimya Sanayi A.Ş. ile hızlı tüketim ürünleri sektörüne adım attı. Ev ve kişisel bakım alanında yatırımlarını hızlandıran Ahmet Yahya Kiğılı, 2006 yılında ise temizlik kağıdı üretimini gerçekleştirdi. Kiğılı’nın liderliğindeki Hayat Kimya; bugün güçlü markaları ve üç kıtadaki altı ülkede 14 üretim tesisi, 100’den fazla ülkeye ihracatıyla sektörünün en büyük kuruluşları arasında yer alıyor.

Hayat Holding’in iki lokomotif şirketi olan yılında Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Hayat Kimya Sanayi A.Ş. ‘’Türkiye’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu’’ arasında yer alıyor. Ahmet Yahya Kiğılı, bugün 40 şirketi, 32 markası, 27 üretim tesisi ve 14.000’i aşkın çalışanıyla; hızlı tüketim, ağaç ve orman ürünleri, liman işletmeciliği, perakende ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Hayat Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Ahmet Yahya Kiğılı, İngilizce ve Almanca biliyor.

Kurucunun Mesajı
M. AVNİ KİĞILI - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / Hayat Kimya Tüketici Grubu Başkanı
Yönetim

1974 İstanbul doğumlu olan M. Avni Kiğılı, Kiğılı Ailesi’nin 3. nesil üyesidir. İş hayatına Hayat Kimya bünyesinde başlayan ve ilk 3 yılında farklı departmanlarda çeşitli görev ve sorumlulukları yerine getiren Kiğılı, 1997 yılında kurulan Hijyenik Ürünler Yatırımının sorumluluğunu aldı.

2002 yılında Hayat Temizlik ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Avni Kiğılı, 2009 yılında Hayat Temizlik ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Hayat Kimya Sanayi A.Ş. şirketlerinin birleşmesinden sonra Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.

Hali hazırda 8 ülkede 27 fabrika, 32 marka, 14.000’i aşkın çalışanıyla ev ve kişisel bakım ürünleri, ağaç ve orman ürünleri, liman işletmeciliği, perakende ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Hayat Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

M. Avni Kiğılı evli ve 3 çocuk babasıdır.

Başkanın Mesajı
PROF. DR. ORHAN İDİL - Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör
Yönetim

Orta ve lise öğrenimini Alman Lisesi’nde tamamlayan Prof. Dr Orhan İdil, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini Almanya Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde doktorasını ise, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yapan Prof. Dr. Orhan İdil uzun yıllar üniversitede öğretim üyeliği yaptı, ulusal ve ulusararası birçok kuruluşa danışmanlık hizmeti verdi. 1990 yılında Hayat Grubu’na katılan İdil, 1994 yılından bu yana Hayat Kimya Genel Koordinatörü olarak görev yapıyor.

-