Ar-Ge Merkezi

Ar-Ge Merkezi

Cezayir, İran, Mısır, Bulgaristan, Fas, Rusya ve Nijerya gibi girdiği pazarlarda markalarıyla liderlikte yarışan Hayat Kimya, 2012 yılında ilk faaliyetlerine başlayan Ar-Ge merkezini 5. yılında toplam 5400 metrekare alanda enerji ve çevre dostu tasarıma sahip yeni binasına taşıdı. 4 yıl içinde Ar-Ge faaliyetlerine 100 milyon TL’ye yakın yatırım yapan Hayat Kimya’nın İzmit Yeniköy’deki yeni Ar-Ge Merkezinde, alanının uzmanı 70’in üzerinde araştırmacı ve çalışanıyla, hammaddeden ambalaja kadar dikey entegrasyon stratejisini geliştiren yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor. Üniversite ve uluslararası araştırma merkezi işbirliklerinin yanı sıra, son 2 yılda 25’e yakın patent çalışmalarıyla sektöründe Türkiye’de görülmemiş bir ilke imza atıyor. Tüketici eğilimlerini anlamak üzere yaptığı araştırmalara ayrılan özel test ve odak grup alanlarıyla da farklılaşan Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi, farklı pazarlardaki tüketici ihtiyaçlarına odaklanarak Türkiye’den dünyaya know-how ihraç eden bir yenilik üssü olarak konumlandırılıyor.

Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi, Türkiye’de sektörünün en yüksek öğrenimli personeli, işbirlikleri, projeleri, yatırımı gibi kriterlerce değerlendirilerek başarısını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sektörünün “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülü ile tescilledi. Yenilik faaliyetlerinin yanı sıra “Tersine beyin göçü” sağlama çalışmaları da yurtdışındaki deneyimli Türk araştırmacı-mühendislerin dikkatini çeken Ar-Ge Merkezi’nde çalışanların yüzde 40’ı doktora ve yüksek lisans mezunu araştırmacılardan oluşuyor.

Ar-Ge faaliyetlerinin özendirilmesi ve hızlanması için çalışanlarına yönelik ödül teşvik sistemi kuran, veri tabanı üyelikleri konusunda destek sağlayan Hayat Kimya’nın aynı zamanda Hacettepe, İstanbul, Sabancı, Koç, Kocaeli, Yalova, Sakarya Üniversiteleri ile de işbirlikleri bulunuyor.