2017
2017

Bebek bezinin çok özel ‘’non-woven’’ tekstili ve tüm ürünlerinin ambalajını üreten Esnek Ambalaj Tesisi ile Avrupa’nın en büyük Tam Otomatik Deposu’nun açılışını yaptı. Hammaddeden ve ambalaj üretiminden depolamaya, Türkiye’nin bu kapsamdaki ilk entegre üretim sistemini Kocaeli’ndeki üretim kampüsünde hayata geçirdi.

2012’de Molfix üretimiyle giriş yaptığı Mısır’da, Papia ve Familia markalarının kağıt kategorisi lansmanını gerçekleştirdi.

Hayat Hakkında

Hayat Holding’in temelleri 1937 yılında zorlu koşullardan geçen, sanayileşmeye çalışan Türkiye’de atıldı. Kumaş toptancılığıyla ticaret hayatını sürdüren Kiğılı Ailesi, 1967 yılında Yahya Kiğılı’nın kumaş üretimine başlamasıyla sanayi alanındaki ilk girişimini gerçekleştirdi. 1969 yılında Kastamonu Entegre’yle yonga levha üretim tesisini işletmeye alan Yahya Kiğılı, 1987 yılında Hayat Kimya’nın temellerini attı ve hızlı tüketim sektörüne giriş yaptı.

Hayat Kimya, temizlik kağıtları kategorisinde Papia, Familia, Focus ve Teno, ev bakım ürünleri kategorisinde Bingo, kadın hijyen ürünleri kategorisinde Molped, bebek bakım ürünleri kategorisinde Molfix, hasta bezinde ise Joly ve Evony markalarını tüketicisiyle buluşturuyor.

Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren lider kuruluşlar arasında yer alan Hayat Kimya, global pazarda Türk sermayesine sahip en büyük oyunculardan biri olarak boy gösteriyor.
Komşu ülkelerde sanayide başlattığı yatırım ve ihracat atağıyla globalleşme sürecinde emin adımlar atan Hayat Kimya, halen 8.000’e yakın kişiye istihdam sağlıyor.

Avrupa standartlarına uyumlu sistemlerle dünya çapında 6 farklı ülkede üretim yapan Hayat Kimya, 100’e yakın ülkedeki ihracat ağıyla tüketicilerine ulaşıyor. Hayat Kimya, yurtiçi İzmit fabrikasında; Deterjan, Hijyen, Temizlik kağıdı kategorisinde üretim yapıyor. Yurtdışında Cezayir Hayat DHC fabrikasında; Ev Bakım ve Hijyen, İran Pars Hayat Sağlık Ürünleri Sehami Has fabrikasında; Hijyen ve Temizlik Kağıtları, Mısır Hayat Hygienic Products S.A.E. fabrikasında; Hijyen, LLC Hayat Kimya Rusya fabrikasında; Temizlik Kağıtları, Bosna Hersek Natron HAYAT DOO Fabrikası’nda ise selüloz ve ambalaj kağıdı kategorisinde üretim gerçekleştiriyor.

Hayat Kimya’nın yenilik üssü olarak tanımlanan AR-GE Merkezi, 9 Milyon TL yatırım ve 8 Milyon TL genel bütçesi ile risk ve inovasyon yönetimi gibi sistematik yaklaşımları iş süreçlerine adapte ediyor. AR-GE Merkezi, hızlı tüketim ürünleri kategorisinde çevre dostu ürünler tasarlamayı amaç ediniyor. İhracat performansı sayesinde 5 kıtada 100’e yakın fazla ülkede markalarını tüketicisiyle buluşturan kurum, Türkiye'nin en büyük ihracatçıları sıralamasında 51. sırada yer alıyor. Hayat Kimya, çocuk bezi kapasitesiyle dünyanın 5. büyük markalı bebek bezi üreticisi olarak sektörün trendlerini belirliyor. Temizlik kağıtları yatırımıyla ise Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisi haline geliyor.